V Polsku výrazně zpřísnili tresty pro opilé řidiče včetně doživotního zákazu řízení

Opilí řidiči jsou obecně problém po celém světě, ale podle různé mentality jednotlivých národů, se liší i jejich zvyklosti a chování. Jsou státy kde je určená hranice tolerance alkoholu třeba 0,5 promile a nikdo toho nezneužívá. Také dopravních nehod pod vlivem alkoholu je v těchto státech velmi málo, protože zde lidi mají nejspíš rozum. Pak jsou státy, kde jsou za jízdu v opilosti opravdu přísné tresty, ale opilých řidičů je zde i přesto mnoho. A třeba na některých ostrovech v Thajsku ve večerních hodinách těžko narazíte na střízlivého řidiče.

My v redakci zastáváme názor, že alkohol za volant nepatří a jsou lidi, kteří by si doživotní zákaz řízení zasloužili i v našem státě. Například pokud řidič z povolání, který je za normálních podmínek velmi opatrný a špatně odhadne zbytkový alkohol druhý den po oslavě a po nadýchání 0,2 promile příjde o řidičák, který ho živí, je to na pováženou. Ale pokud někdo za volant v opilosti usedá pravidelně a vědomě a dokonce ho přitom několikrát zastaví policie, ale na všechno se příjde až při nějaké vážné nehodě, je to opravdu problém. A zrovna toto byl konkrétní případ jednoho vesnického nasávače.

Nicméně větší starosti s opilcema mají v sousedním Polsku, kde za rok 2019 přistihli přes 110 tisíc opilých řidičů. To je prozatím nejvyšší číslo, jaké zaznamenali a tak uznali, že výzvy a prosby směrem k řidičům asi nemají velký význam. A tak se to rozhodli vyřešit radikálním zpřísněním trestů a pokut, včetně doživotního zákazu.

„Pokud má řidič v krvi více než 0,5 promile alkoholu, jedná se o trestý čin, za který hrozí zákaz řízení motorových vozidel od 3 do 5 let a pokuta od 5 do 60 tisíc zlotých. A v případě, že řidič pod vlivem způsobí nehodu, automaticky příjde o řidičský průkaz na doživotí.“

říká Radoslaw Kobrys z hlavního velitelství policie.

Jak to vnímáte vy? Je podle Vás doživotní zákaz řízení v případě způsobení nehody pod vlivem alkoholu správný trest?

Komentáře