Tento Renault Espace z roku 1994 měl motor V10 z Formule a 0-200km/h zvládnul za 6.9 sekundy

V roce 1994 slavil model Renault Espace své 10-ti leté výročí. Zároveň v tom roce vyhrál Renault ve formuli pohár konstruktérů potřetí v řadě. To už byl opravdu slušný důvod k oslavám a tak se rozhodli připravit tento speciální vůz. Na autě je použito opravdu velké množství karbonu od podvozku, přes karosérii až po mnoho dalších dílů. Dalo by se říct, že obecně nezůstalo asi nic v původním stavu.

Došlo na kompletní rozšíření karoserie a úpravu vzhledu vozu, ale výrazné změny nastaly také co se týče pohonu. Protože se místo v přední části vozu, motor nově usadil uvnitř kabiny mezi sedadly pro zadní posádku. Vevnitř to mohlo být opravdu zajímavé a docela i hlučné, s motorem doslova vedle sebe. Tento šílený stroj v sobě ukrýval motor V10 původně z formule 1 a celkem dosahoval výkonu 800 koní. Všechen tento výkon byl přenášen na zadní nápravu. To autu stačilo na zrychlení z 0 na 200km/h za pouhých 6.9sekundy a maximálka přesahovala 300km/h. Což je na rok 1994 a vůz s aerodynamikou maringotky velmi hezké číslo. Pro zrychlení z 0 na 100km/h pak stačilo jen 2.8 sekundy.

Tento vůz se samozřejmě nikdy sériově nevyráběl a tento koncept údajně vzniknul v tomto jediném kusu. Existuje také druhý kus, ale ten je pouze na výstavu a není funkční. Milovníci herní série Gran Turismo si možná tento vůz budou z druhého dílu Gran Turismo pamatovat. Jednou z mnoha zajímavostí také je, že vůz bylo nutné startovat pomoci extérního startéru.

Komentáře