Racing & Classic EXPO v Praze právě startuje! Na co se můžete o víkendu těšit?

Tisíce spoutaných koní

O naší zemi často říkáme, že leží v srdci Evropy. Jenže v tom našem srdci pulsuje místo krve benzín. V přepočtu roční produkce na počet obyvatel je Česká republlika druhým největším výrobcem automobilů na světě. Takovou tradicí automobilových i motocyklových značek se může pochlubit málokterá země. A naši závodníci každoročně přispívají do státní pokladny množstvím cenných kovů.

Bylo jen otázkou času, kdy se na oslavu tradice i současných úspěchů zrodí akce, na nichž se fanoušci rychlých kol s největšími klenoty seznámí hodně zblízka. Veletrhy Racing Expo a Glasurit Classic Expo jsou takovou příležitostí.

Aktuální fotky z výstavy:

Racing Expo má za sebou úspěšný start a letos vjíždí do třetího kola závodu bez cíle. Rok od roku se startovní listina zkvalitňuje a návštěvníci mají na dosah tisíce koní spoutaných v nadupaných speciálech všech možných motoristických odvětví. A přesně to je prvořadým cílem organizátorů. Na jednom místě a během jednoho dne umožnit fanouškům seznámení s auty a motocykly, které většinou vidí jen na fotografiích či v televizi. Nebo třeba i na tratích, ale jen v několika vteřinách nebo na pořádnou vzdálenost.

A tak před vámi stojí dakarské speciály vedle sporťáků věhlasných značek. Vozy otlučené v soubojích v terénu vedle naleštěných krasavců. Motocykly všech velikostí a kubatur, s kapotáží i bez ní, některé dokonce i bez brzd. Představují se vám stroje, které jsou na českých tratích k vidění jen jednou v roce nebo třeba vůbec.

Současné úspěchy vycházejí z bohatých tradic českého motoristického sportu. Proto na výstavě nemůže chybět připomínka slavných časů. Atraktivní kolekci pěti modelů závodních vozů zapůjčilo Škoda Muzeum z Mladé Boleslavi. Další zajímavé exponáty jsou k vidění v expozicích k výročí 50 let značky MTX a 90 let motocyklů Jawa.

K výstavě tohoto rozsahu samozřejmě patří i účast samotných jezdců. Neodmítají. Fanouškům jsou vděční za jejich přízeň a rádi se s nimi setkají bez kombinéz a přileb, bez nervozity z blížícího se startu. Zájem je oboustranný. Dokazují to čísla z minulých ročníků. Na Racing Expo každoročně přichází kolem stovky špičkových závodníků a o besedy i autogramiády je opravdu velký zájem.

Věk závodníků se postupně snižuje. Před lety museli čekat na řidičák, který byl základní propustkou na závodní tratě. Dnes už oblékají opravdové kombinézy malé děti. Dokazují to akční ukázky kluků i malých slečen na improvizované trati před vstupní halou. Své umění tam předvádějí malí motokáristé, silničáři, plošináři i motokrosaři. Široká veřejnost dostane šanci vyzkoušet si nejnovější závodní simulátory a ti nejlepší si pak změří síly s předními českými závodníky.

Součástí širšího programu výstavy Racing Expo je stejně jako loni již 56. ročník Rallye večerní Prahou s cílem prověřit řidičskou zdatnost, orientační smysl, znalosti a dodržování pravidel silničního provozu. Zajímavou podívanou slibuje klání špičkových dálkově řízených RC modelů.

Aktuální fotky z výstavy:

Autogramiády a debaty s osobnostmi motorsportu

Po celou dobu akce se konají autogramiády a debaty s osobnostmi motorsportu. Potkáte zde osobně mistry volantů a řídítek, kteří získali tituly mistrů republiky, Evropy i světa.

Křest knihy Hvězdy na čtyřech kolech

V sobotu 9. listopadu proběhne v 16.30 hodin křest knihy Hvězdy na čtyřech kolech, která popisuje kariéru 20 úspěšných automobilových závodníků.

Slavnostní předání cen

V sobotu 9. listopadu proběhne v 17.00 hodin slavnostní předání cen Legenda autosportu, Legenda motosportu a Osobnost motorsportu.

Křest knihy Zlato z ledu

V neděli 10. listopadu proběhne v ikonických 10 hodin a 11 minut křest knihy Zlato z ledu. Přítomni budou Jiří Hájek, autor knihy, Milan Špinka, bývalý plochodrážní závodník a partneři knihy.

Jízdy s RC modely

V pátek 8. a v neděli 10. listopadu si mohou návštěvníci vyzkoušet na vlastní kůži profesionální RC modely na připravené obří dráze ve Vstupní hale 1. Sobota 9. listopadu bude vyhrazena závodům seriálu Mistrovství republiky kategorie Z-mini.

Jízdy na simulátorech

Několik typů simulátorů vám nabídne úžasnou možnost srovnání svého času s časem závodníka profíka. Přijďte se svézt a pokořit některého ze slavných závodníků, kteří budou přímo před vámi zajíždět své časy.

Jízdy s dětskými motokárami a motocykly

Venkovní plocha nabídne zábavu pro děti i dospělé. Dětské motokáry jsou vstupní branou do profesionálního motorsportu a u nás si je budete moci prohlédnout i vyzkoušet. Stejně tak dětské motocykly.

Dětská hřiště a Besip

Jízdy na dopravním hřišti, alkoholové brýle a další pomůcky pro zvýšení bezpečnosti na silnici pro vás připravili zástupci Besipu.

Rallye večerní Prahou

V sobotu a v neděli bude velká část venkovní plochy sloužit jako depo pro účastníky závodu Rallye večerní Prahou. Tento amatérský závod má histori v řádu několika desítek let a bude zajímavým zpestřením programu.

Orientační program víkendu

pátek 8. listopadu

14:00 křest knihy 50 let MTX

14:30 Fillip Salač, Oliver König, Petr Svoboda, Patrik Carda, Saša Pelikánová


sobota 9. listopadu

11:30 René Dohnal

12:00 Jan Kopecký

12:30 Lukáš Vojáček

13:00 Martin Doubek a Orion Team (Tomáš Kubiena, Martin Michek, Milan Engel)

13:30 Vojtěch Štajf

14:00 Tomáš Enge, Břetislav Enge, Lucie Engová

14:30 Josef Král

15:00 Tomáš Vavřinec

15:30 Josef Michl & Dan Michl

16:00 Richard Chlad

16:30 Libor Milota, Jáchym Galáš, Václav Šafář

17:00 slavnostní předání cen

Legenda autosportu – Karel Loprais, Břetislav Enge, Jiří Moskal

Legenda motosportu – Květoslav Mašita, Milan Špinka

Osobnost motorsportu – Petr Bold, Milan Maděryč

neděle 10. listopadu

11:00 90 let Jawy – prezentace11:00 beseda s plochodrážníky

11:30 křest knihy Zlato z ledu (autor Jiří Hájek, Milan Špinka, partneři knihy)

12:00 Martin Šonka & Ivo Kardoš (piloti)

12:30 Richard Chlad jr. & Petr Fulín

13:00 Buggyra Racing (Adam Lacko, David Vršecký, Martin Šoltys, Josef Macháček, Josef Kalina, Jakub Knoll, Josef Záruba)

13:30 Dušan Kouřil, Radim Adámek, Tomáš Korený, Tom Beckhäuser

14:00 Jaroslav Hošek  &  Radek Jordák

14:30 beseda s plochodrážníky