Nejrychlejší traktor v Británii je JCB Fastrac – má 1000 koní a sviští až 166km/h

Guy Martin, který je známý svou láskou pro rychlost, stanovil nový britský rekord v nejvyšší rychlosti s traktorem. Použili upravený JCB Fastrac a na letišti v Elvingtonu tomu pořádně šlápli na krk. Jedná se o podvozek z JCB Fastrac 4000 series kombinovaný s aerodynamicky upravenou karoserii od firmy Williams Advanced Engineering. Mnoho prvků a dílů bylo použito z typu 8000 series. Díky výrazným změnám se podařilo ušetřit velké množství váhy.

Aby traktor byl schopen dosáhnout rekordní rychlosti, vyměnili sériový dieselový motor AGCO SISU za řadový šestiválec 7.2L JCB Dieselmax. Bylo nutné vyměnit také ojnice za pevnější a dále na řadu přišla úprava palivového systému a vstřikování. K turbu pak přidali elektronický supercharger, díky kterému se jim podařilo téměř úplně odbourat turbolag. Celkový výkon takto polazené strojovny je 1000 koní a parádních 2500Nm při 3500 ot./min. Došlo také na změnu tovární převodovky za šestistupňový manuál. Díky těmto úpravám se podařilo s traktorem vytvořit nový britský rekord s rychlostí 103.6 mp/h tedy 166.7 km/h.

Autoři rekordu však tvrdí, že prý záměrně výkon traktoru využili jen z poloviny. Nevíme jaký k tomu měli důvod, ale tak či tak to je pěkně ostrý nástroj pro rychlé farmáře. Musí to být vážně zajímavé svezení a představte si výrazy lidí, kdyby je třeba taková bestie ve 160km/h předjížděla na dálnici.

PRO ZAJÍMAVOST: Pokud nemáte představu jakých výkonů dosahují tyto motory v sériovém stavu, přiložili jsme do galerie screen z letáku JCB. Je to tabulka sériového výkonu pro motor 7.2L JCB Dieselmax, který je zde osazen.

Zdroj: www.fwi.co.ukwww.jcb.comwww.engineswapdepot.com
Foto: @Edd Mowbray