Na otočku na driftech v Hradci Králové, aneb jaké to je, když poprvé vyrazíte na drifty

Nebudu předstírat, že jsem už několik let pravidelný návštěvník závodů v driftech. Ne, nebyla by to pravda. Každopádně nějaké ty závody jsem už viděl, pár závodníků znám a musím říci, že se mi tento druh motorsportu líbí. Ale jaké to je, když o driftu jako takovém vůbec nic nevíte a vyrazíte se na něj podívat? Pokusím se vám to představit, a to i díky svému kamarádovi, který se mnou na drift do Hradce Králové vyrazil vůbec poprvé.

Věřil jsem, že se mu závody v driftu budou líbit. A také aby ne. Pořád bokem, vůně benzinu, spálených pneumatik, zvukový doprovod šestiválcových i víceválcových motorů s nejrůznějšími výkony, které atakují i více než 700 koní. To jsou ingredience, které musejí chutnat každému petrolheadovi a nejen jemu. Je to prostě jedna velká show. Počasí, minimálně při naší návštěvě v sobotu, přálo až moc, na sluníčku totiž mohlo být i více než 40 stupňů Celsia. My jako fanoušci jsem se mohli osvěžit nějakým tím drinkem. To ale u závodníků nepřichází v úvahu. A tak jsme jim moc nezáviděli, když jsme viděli, jak se polévají vodou a chladí se tak. V závodní kombinéze v takovém horku to není jistě nic příjemného.

Vraťme se ale k vlastnímu závodění. Ve chvíli, kdy tak nějak pochopíte pravidla, co všechno musí drifter zvládat, v jakých rychlostech musí svůj vůz dokonale ovládat, o to větší obdiv k nim poté máte. Opravdu to není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Jedno, druhé i třetí auto pořád lítá po trati bokem. Kamarád je naprosto nadšený, a o to tady jde především. Drift je opravdová show a zábava pro lidi. Občas se vám může i stát, že z davu slyšíte větu typu: „Hele, ten frajer v zeleném autě, ten si to dává, co?“ Na tom by nebylo nic tak špatného, ale drift nejezdí jenom kluci. V onom zmíněném zeleném autě jsme totiž v Hradci Králové mohli vidět Kristýnu Melánii Morcinkovou. A ta navíc nebývá jedinou zástupkyní něžného pohlaví na startu. Na startu jsme tentokrát bohužel neviděli Marco Zakouřila, jednoho z našich nejlepších drifterů, o kterém si můžete přečíst v tomto vydání našeho magazínu.

A pokud do toho více proniknete, tak zjistíte, že drift je sice sport jako každý jiný, ale jakmile zajdete do depa, zjistíte, že jednotliví závodníci jsou schopni si pomáhat. Nejen půjčovat si náhradní díly, ale když na to přijde, občas jeden druhému půjčí i svůj závodní stroj. I to je jedna z věcí, která svět driftů odlišuje. S trochou nadsázky z toho mám pocit, že svět driftu je jedna velká rodina.

A jak jsem již napsal výše, drift je především show, která má lidi bavit. Tu a tam se samozřejmě také něco nepovede. I během sobotního odpoledne bylo v Hradci Králové k vidění pár karambolů, ale především byla k vidění spousta krásných driftů, spálených pneumatik, emocí i radosti. A o tom to celé je. Takže pokud se někde ve vašem okolí drift jezdí, tak neváhejte a běžte se podívat.

 

Komentáře